محل تبلیغات شما

پسرم!

بدان و آگاه باش كه هيچكس مانند رسول اكرم- صلى الله عليه و آله و سلم- چنانكه شايد و بايد از خدا خبر نداده، و خدا هم تاكنون پيغمبرى چون او براى راهنمائى بندگانش نفرستاده. پس او را در زندگى به رهبرى خود بپذير، و براى رهائى از سختيها و رنجها راهى را كه آن پيشواى بزرگ رفته است در پيش بگير.

من در اندرز دادن به تو هيچ كوتاهى نورزيدم، و تو هم هر چند بكوشى نمى توانى آنچنانكه من به تو مى نگرم به خودت بنگرى. پسرم!

مطمئن باش اگر پروردگارت شريك و همتائى داشت بى گمان پيمبرانش به سراغت مى آمدند، و نمودارهاى پادشاهى و توانائى او را مى ديدى، و به رفتار و صفاتش پى مى بردى.

اما خدا بطورى كه خويشتن را وصف نموده پروردگارى است يگانه، احدى در جهانداريش با او ستيزگى و مخالفت نمى ورزد، و وجودى است كه هرگز نابود نمى گردد. از آنجائى كه پيش از اشياء بوده لذا نسبت به آنها اول است، اما اولى كه آغازى ندارد، و نظر به اينكه اشياء روزى پايان مى يابند و خودش تنها مى ماند از اين رو بر همه آخر است، ولى آخرى كه كسى نمى تواند حدى براى آن بگذارد.

بالاتر از اين است كه با احاطه دل و ديده خداونديش به ثبوت برسد. بارى، اگر به وجود او پى بردى، آنوقت چنانكه از چون توئى كم ارزش و ناتوان و پر نياز به درگاه آن بى نياز برمى آيد، در طاعتش بكوش، و براى ترس از كيفر و بيم از خشم و شكنجه اش جامه پارسائى و پرهيزكارى بپوش. زيرا او جز به نيكى و درستى تو را امر ننموده، و غير از بدى و كژى نهيت نفرموده.

پسرم! من تو را از دنيا و چگونگى آن و از گذران بودن و رنگ به رنگى شدنش آگاه ساختم، و به وصف آخرت و آنچه از بهر مردم آن آماده گشته است پرداختم، و درباره هر دوى آنها مثلهائى برايت آوردم، تا عبرت بگيرى و خوب آنها را بكار ببندى.

داستان آنانكه دنيا را آزموده باشند به كاروانيانى شباهت دارد كه از فرود آمدن در كاروانسرائى خشك و بى آب و علف خوششان نيايد و آن را پشت سر گذارند، و سختى راه و دورى يار و خستگى سفر و ناگوارى خوراك را بر خويشتن هموار كنند و به سراى سبز و پر آب و آبادانى كه جاى آسايش و آرامش و زندگى جاويدانى است روى آرند.

همیشه اشکشان در آستین است.

آیا شما این اشخاص را می شناسید.؟

افراد با ایمان در دوره آخر الزمان

كه ,مى ,تو ,براى ,نمى ,خدا ,و به ,و براى ,از اين ,تو را ,او را

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها